מס׳ רישיון מורחב 59037

הלוואות והאותיות הקטנות

שורת ההקלות עליהן הכריזו הבנקים, ביניהן הקלות בתשלום המשכנתא, הלוואות לעסקים והקלה במגבלות על הלוואות למשקי בית לכל מטרה, משמשות עבור חלקנו קרש הצלה. אך עבור משפחות רבות שאין להן השכלה פיננסית בסיסית, הדבר מהווה מדרון כלכלי חלק ומסוכן.

 
האם הבנקים באמת עוזרים לנו?

המפקחת על הבנקים הצהירה שהבנקים צריכים לעזור, אך אין אפשרות לחייב אותם לתת אשראי או לסייע באופן פרטני לאף גורם; מדובר בשיקול עסקי גרידא. לכן, לצד רוח הסיוע, ניתן לראות עליית ריביות בבנקים ובחברות האשראי, בעיקר בגלל עלייה בסיכונים. אנו שומעים לא מעט גם על ניצול נורא מצד חלק מהבנקים וחברות האשראי, שגובים עמלות מופרזות של מאות ואלפי שקלים על טיפול בהלוואות ובמשכנתאות.

 
האם כדאי לבקש הקפאה של תשלומי המשכנתא? 

המחיר של הקפאת המשכנתא היא העלאת ההחזר והסכום הכולל שבסופו של דבר תחזירו לבנק, אך זהו פתרון "חצי-לגיטימי" שמונח על השולחן בתקופה זו. בקשו מהבנקאי שיציג בפניכם את כל העלויות: עמלת ביצוע הפעולה, אם יש; השינוי בהחזר החודשי; ובכמה ההלוואה מתייקרת. כדאי לדרוש את כל הפרטים, כדי שתוכלו לשקול באופן רציונלי האם זו החלופה הכדאית ביותר.

 
מה משפיע על "מחיר הכסף" שנקבל?

עמלות. הלוואה למשק בית או לעסק קטן עד 100 אלף שקלים פטורה מעמלת טיפול באשראי ובטחונות. הלוואה גדולה יותר כן מחויבת בעמלת טיפול באשראי. בנוסף, קיימת גם לעיתים עמלת פירעון מוקדם, שייתכן שתחויבו בה אם תרצה לפרוע את ההלוואה.

ריביות. בדקו את שיעור הריבית בהלוואה ובדקו אם היא קבועה או משתנה; ריבית שאינה קבועה עלולה לעלות בעתיד. קיימות גם הלוואות בריבית קבועה שלא תשתנה עד סוף ההלוואה, אולם הלוואות אלה יכולות להיות יותר יקרות. הדור הצעיר במדינת ישראל לא מכיר את השפעת הריבית מכיוון שבעשור האחרון היא כמעט סטטית – אך החשש הוא שהמיתון המתקרב יגרום לעלייה בריבית ובהחזרי ההלוואות.

אופציה לשיעבוד. במקרים רבים, ניתן להוזיל את ההלוואה תמורת שיעבוד נכס כמו רכב, דירה או פיקדון. זהו צעד עם מרכיב סיכון, ולכן לא כדאי לקחת אותו בלי להתייעץ עם מומחה.

שלום, איך אפשר לעזור לך?